- Staj İlanları

Genç Profesyoneller Programı (Sü Cgft) SABANCI ÜNİVERSİTESİ İstanbul(Asya)(Tuzla)

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI

Genç Profesyoneller Programı (GPP) Nedir? 

Genç Profesyoneller Programı, SU CGFT’nin kariyerine yeni başlayacak yetenekli ve nitelikli profesyonellere yönelik başlattığı bir deneyim kazandırma girişimdir. Başarılı adaylar SU CGFT’nin yürüttüğü “Kadının Güçlendirilmesi” çalışma alanı kapsamında aktif deneyim kazanma şansı yakalayacak ve geçirecekleri öğrenme süreci sonunda ilgili oldukları alanlarda uzmanlık geliştirerek kariyerlerine iyi bir başlangıç yapabileceklerdir. Genç Profesyoneller Programı’nı tamamlayan iş hayatına hazır adaylar, SU CGFT’nin ilişkide olduğu lider şirketlere tanıtılacaktır.

Kimler Başvurabilir?

SU CGFT’nin çalışma alanlarından birinde deneyim kazanmak isteyen Üniversite mezunu tüm adaylar aşağıda ayrıntıları verilen projelerin gerektirdiği kriterlere uygun olduklarını kanıtladıkları sürece GPP programına başvuru yapabilirler. 

Temel Başvuru Kriterleri Nelerdir?

 • Eğitim: Üniversite ya da yüksek lisans mezunu olmak. Program alanı ile ilgili bir bölümden mezun olmak avantaj sağlayacaktır.
 • Deneyim: Cinsiyet eşitliği ve kadının güçlendirilmesi konularına ilgili olmak ve bu konularda öğrenci faaliyetleri aracılığıyla, profesyonel olarak ya da gönüllü olarak deneyim sağlamış olmak;
 • Dil: Anadili Türkçe olmak kaydıyla yazılı ve sözlü çok iyi seviyede İngilizce bilmek (IELTS ya da TOEFL gibi seviye belirleme sonuçları talep edilebilir). İngilizce-Türkçe çeviri yapma deneyimi avantaj sağlayacaktır.
 • Bilgisayar becerileri: Bilgisayar sistemleri ve ofis yazılımlarını çok iyi seviyede kullanabilmek
 • İletişim becerileri: Gerek sözlü gerek yazılı olarak etkili iletişim kurabilme yeteneğine sahip olmak. Çok iyi bir takım oyuncusu olmak.
 • Diğer beceriler: Veri toplama, araştırma ve analiz deneyimi. Ayrıca Web sitesi yönetimi, sosyal medya kullanımında ve içerik üretiminde deneyimli olmak. 

Zorunlu olmayan tercih edilen nitelikler:

 • Eğitim, staj veya çalışma deneyimlerinin bir kısmının yurt dışında gerçekleştirilmiş olması;
 • Afiş, duyuru, bülten dizaynı konusunda deneyim;
 • Web sitesi yönetimi, sosyal medya kullanımında deneyim;
 • Photoshop ve Indesign programlarını kullanabilmek;
 • Editoryel deneyim (Makale, düz yazı, haber vs.);
 • Finans bilgisi ek avantaj sağlayacaktır.

Genç Profesyoneller Programı kapsamında görevleriniz ne olacak?

 • Aşağıda belirtilen kadın projeleri ve gerektiğinde diğer ilgili projeler kapsamında destek sağlamak;
 • Proje paydaşları ile iletişime destek sağlamak;
 • Etkinlik, konferans ve toplantıların düzenlenmesi ve planlanması konusunda destek sağlamak;
 • Hazırlanan rapor, yayın, bülten ve haber gibi içeriklerin hazırlanması ve yayınlanmasına destek olmak;
 • Gerekli verilerin toplanması ve analiz desteği sağlamak;
 • İngilizce-Türkçe çeviri yapmak;
 • Web sitelerinin yönetimi, bültenlerin hazırlanması ve sosyal medya kanallarının yönetimine destek sağlamak.
 • Kadın projeleri kapsamında yapılan araştırmalara destek sağlamak
 • Yapılan araştırma ve raporların kısa özetlerini oluşturmak

Süre: Program süresi 6 ay olmakla beraber bu süre 1 seneye kadar uzatılabilir.

Çalışma saatleri:Haftada beş iş günü olmak üzere etkinlik, toplantı, konferans gibi özel durumlarda ek çalışma saatleri gerektirebilir.

Lokasyon: Sabancı Üniversitesi Tuzla Kampüsü

Nasıl başvuru yapabilirsiniz?

Adaylar ayrıntılı özgeçmişleri ve programa neden başvuru yaptıklarını anlatan bir niyet mektubuyla başvuru yapabilirler. Niyet mektubu en fazla 300 kelime ve İngilizce olmalıdır. Adayların özgeçmiş ve niyet mektubunu en geç 15 Haziran tarihine kadar kariyer.net üzerinden yapmaları gerekmektedir.

Adayların özgeçmişlerini niyet mektubu ile birlikte en geç 15 Haziran tarihine kadar Kariyer.net üzerinden iletmeleri gerekmektedir.Niyet mektubu içermeyen başvurular değerlendirme sürecine dahil edilmeyecektir.

Değerlendirme süreci:

Başvurular yapıldıktan sonra kriterlere uygun olan adaylar mülakata ve temel başvuru kriterlerini ölçmek üzere kısa yazılı sınava tabi tutulacaktır. Gerektiğinde bu aşamalardan sonra ek bir görüşme talep edilebilir.

Başlama tarihi: Temmuz ayında çalışmaya başlanacak.

Genç Profesyoneller Programı size neler kazandıracak?

 • Bu program farklı disiplinlerden gelen ve kariyerini sürdürülebilirlik ve kadının ekonomik olarak güçlendirilmesi alanlarında şekillendirme amacında olan genç profesyoneller için bir eğitim ve deneyim kazanma süreci sağlayacaktır.
 • İş dünyası, yatırımcılar, politika yapıcılar ve sivil toplum kuruluşları ile yakın ilişkide sürdürülen projeler sayesinde adayların kariyerlerine başlangıç için gerekli çevreyi edinmelerine ve ileride tercih edecekleri çalışma alanlarını deneyim kazanarak netleştirmelerine yardımcı olacaktır.
 • Kaynaklara olan erişimleri sayesinde odaklanmak istedikleri konularda daha fazla bilgi edinme ve bu bilgilere nasıl ulaşacaklarını öğrenme şansını yakalayacaklar.
 • Projelerin yönetiminin tüm aşamasındaki süreçler hakkında bilgi sahibi olarak tüm iş kollarında gerekli temel nitelikler ile ilgili bilgi sahibi olabilecekler. 
 • Adaylar Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi altında yer alan MBA programı kapsamında çalışacakları alanla ilgili bir dersemisafir öğrenci olarak katılım sağlayabilecekler.
 • Adaylar program tamamlandıktan sonra SU CGFT’nin iletişimde olduğu şirketlere tanıtılacak ve işe alım süreçlerinde diğer rakiplerine göre güçlü bir referans ve donanımla iş başvurularını yapabilme şansı yakalayacak.

SU CGFT ve Kadının Güçlendirilmesi Projeleri Genç Profesyoneller Programı

Forum 2012 yılında SPK’nın yönetim kurullarında en az bir kadın üye bulundurulması konusundaki tavsiye ilkesini Kurumsal Yönetim Rehberine koyan tebliğinin ardından “Bağımsız Kadın Direktörler Programını başlattı. Tavsiye kararının uygulanmasını kolaylaştırmak amacıyla program kapsamında halka açık şirketlerin yönetim kurullarında yer alacak deneyim ve yetkinlikte kadınları kapsayan bir veri tabanı oluşturuldu ve şirketlerin veri tabanından yararlanmaları teşvik edildi.

Düzenlemelerin teşvik edici etkilerinin öngörü sahibi iş liderlerinin gönüllü çabalarıyla desteklenmesinin daha iyi sonuçlar verdiğinden hareketle SU CGFT, şirketlerin yönetim kurullarında ve üst yönetiminde kadın oranının yüzde 30’a yükseltilmesini amaçlayan, küresel “Yüzde 30 Kulübü”nün Türkiye kampanyasını başlattı. En basit haliyle %30 Kulübü yönetim kurulu başkanlarının ve CEO’ların, organizasyonlarının her seviyesinde toplumsal cinsiyet dengesini iyileştirmeyi amaçladıkları bir iş birliği. 

Forum, ayrıca, şirketlerin paydaş odaklı bir yönetişim anlayışını benimsemelerini ve kendilerini de etkileyen toplumsal sorunların çözümüne katkıda bulunmalarını kolaylaştırmayı da amaçlamaktadır. 2014 yılında başlatılan, “İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı” projesi şirketlerin istihdam ettikleri kadınların yakın ilişkide bulundukları erkeklerden kaynaklanan şiddetle başa çıkma ve kariyerlerine devam etmelerini sağlamak için yönetimsel ve örgütsel kapasitelerini kullanmalarını ve bu konuda en iyi uygulamaların yaygınlaştırılmasını amaçlamaktadır. 

Başvuru Yap: https://www.kariyer.net/is-ilani/sabanci-universitesi-genc-profesyoneller-programi-su-cgft-2757933

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu